Příčně plamenné pece
Příčně plamenné pece s regenerativním předehříváním vzduchu
Pec je vytápěna 3-8 hořákovými vlety umístěnými po obou bočních stranách pece. Každý hořákový vlet je vybaven 2-4 podvletovými hořáky nebo 2 postraními hořáky, eventuálně 1 - 2 spodními hořáky. Plameny z hořáků procházejí napříč spalovacím prostorem tavící části pece, spaliny opouštějí pec hořákovými vlety na protější straně a vstupují do regeneračních komor na té straně pece. Regenerátory mají regenerační výplň ze žáruvzdorného materiálu. Regenerátory jsou umístěny na obou stranách pece a jsou konstruovány buď jako jednotahové nebo dvoutahové komory.
Žáromateriál regenerační výplně a stěn regenerátoru se ohřívá průchodem spalin. Potom se v předem stanoveném okamžiku cyklus obrátí (reverzace) a vyhřátou komorou regenerátoru tepla prochází spalovací vzduch. Teplo z žáruvzdorného materiálu se předává spalovacímu vzduchu, který se přitom ohřívá až na 1350 °C.V ústí hořákového vletu se předehřátý vzduch mísí v řízeném směšovacím poměru s fosilním palivem a potom se za optimálních podmínek spaluje ve spalovacím prostoru tavicí části pece.
Délka plamene a tím i doba zdržení spalin v peci je omezena šířkou pece. Ve srovnání s
U-plamennou pecí je ztráta tepla u tohoto typu pece vyšší.
Vzhledem k těmto skutečnostem je měrná spotřeba paliva v příčně plamenných pecích obvykle vyšší než v U-plamenných pecích. Ovšem příčně plamenné pece umožňují lepší nastavení tavicí křivky než U-plamenné pece a konstrukce pece umožňuje stavět pece s výkonem až do 700 t/24 h.
Výkon pece lze dále zvýšit instalací elektrického příhřevu, který se doporučuje i kvůli zlepšení teplotní homogenity skloviny zejména v případě tavení barevného skla.
Do pece se obvykle instaluje i bubbling, a to v místech před zónou čeření skla.
Zakládací přístavek je instalován v čelní stěně pece. Kmen se optimálně zakládá v celé šířce tavicí vany Zakládání sklářského kmene se může také provádět pomocí dvou zakládací přístavků vybavených oscilačními zakladači.
Konstrukce pece se matematicky modeluje v oblasti skla a spalovacího prostoru.
Technologický proces tavicího agregátu je plně automatizovaný a řízený automatickým systémem řízení, který umožňuje řídit sekvenční i kontinuální technologické procesy.
Řídicí systém nabízí dále následující standardní možnosti: Ukládání a třídění naměřených historických dat, vytvoření knihovny uživatelských obrazovek, grafické zobrazení naměřených dat ve formě zobrazení trendů, tisk uživatelských zpráv a výstražné signalizace.
Pracovní část pece se navrhuje podle potřeb zákazníka.
Základní technické parametry
Typické použití: Obalové sklo, ploché sklo, ornamentové sklo
Typ skla: Sodnovápenaté sklo
Tavicí výkon: 160-500 t/24 h (až 700 t u procesu Float)
Tavicí plocha: Obvykle 60 m2 a větší
Palivo: Zemní plyn, topný olej
Měrná spotřeba energie: 1150 kcal/kg a vyšší, která závisí na typu a barvě taveného skla, typu provozu, poměru podílu přidávaných střepů, tavicím výkonu a výkonu elektrického příhřevu.
Příčně plamenné pece s rekuperativním předehříváním vzduchu
Tato pec je otápěna sadou hořáků spalujících směs horkého vzduchu a paliva, které jsou situovány v podélných bočních stěnách pece.
Všechny hořáky hoří nepřetržitě. V ústí hořáků se předběžně vzduch (proudí z rekuperátoru izolovaným ocelovým potrubím) mísí v regulovaném poměru směsi s palivem.
Plamen z hořáků proudí spalovacím prostorem tavící části pece a spaliny opouštějí pec buď jedním odtahovým kanálem v čelní stěně pece, nebo dvěma odtahovými kanály - každý z nich je situován na jedné boční stěně pece. Přes odtahový kanál jsou spaliny vedeny do jednoho nebo do dvou kovových rekuperátorů. Za rekuperátorem jsou spaliny směrovány do komína nebo do zařízení na využití tepla (tímto způsobem se snižuje měrná spotřeba tepla) a do zařízení na čištění spalin.
Menší typy těchto pecí jsou obvykle vybaveny jednostupňovými rekuperátory. Pro předehřev spalovacího vzduchu na teplotu 650 °C se používají ocelové dvouplášťové rekuperátory.
Velké pece se projektují s ocelovými košovými trubkovými rekuperátory na předhřev vzduchu na teplotu 700 °C nebo s dvoustupňovými rekuperátory (ocelový dvouplášťový rekuperátor + ocelový košový trubkový rekuperátor), který může dosáhnout teplotu předehřátého media 800 °C. Při použití speciálních hořáků je možné přidat třetí stupeň rekuperátoru na předehřev zemního plynu max. na 500 °C. V takovém případě se měrná spotřeba energie přibližuje hodnotám dosahovaným na příčně plamenných pecích s regenerativním ohřevem.
Výkon pece je možné dále zvýšit instalací elektrického příhřevu, který se doporučuje požít pro zlepšení teplotní homogenity skloviny všech druhů taveného skla.
Do pecí se obvykle instaluje i bubbling, v místě před čeřícím pásmem.
U pecí se dvěma odtahovými kanály se používá jeden zakládací přístavek situovaný na čelní zadní stěně pece. Zakládání probíhá v celé šířce vany.
Kmen je možné zakládat také prostřednictvím dvou (u menších pecí jedním) zakládacích přístavků v čelní zadní stěně, obvykle oscilačními zakladači.
Zakládání pece s jedním odtahovým kanálem v čelní stěně pece je zajišťována oscilačními zakladači vsázky z jednoho nebo za dvou zakládacích přístavků, kterém jsou situovány v bočních stěnách u čelní stěny.
Technologický proces tavícího agregátu je plně automatizovaný a řídí se automatickým systémem řízení, který umožňuje řídit sekvenční i kontinuální technologické procesy.
Řídící systém nabízí dále následující standardní možnosti: Ukládání a třídění naměřených historických dat, vytvoření knihovny uživatelských obrazovek, grafické zobrazení dat ve formě zobrazení trendů, tisk uživatelských práv a výstražnou signalizaci.
Pracovní část pece se navrhuje podle potřeb zákazníka.
Základní technické parametry
Typické použití: Všechny typy výroby
Typ skloviny: Malé pece - Sodnovápenáté skloviny; Velké pece - Všechny druhy skloviny (s výjimkou opálového skla)
Tavící výkon: 3-350 t/24 hod
Tavící plocha: 6-160 m2
Palivo: Zemní plyn, topný olej
Měrná spotřeba energie: 1200 kcal/kg a vyšší (závisí na teplotě předehřátého vzduchu případně zemního plynu) typu a barvě tavené skloviny, druhu provozu, poměru podílu přidávaných střepů, tavícím výkonu a výkonu elektrického příhřevu.